W niedzielę 11 czerwca 2023 roku przedstawiciele samorządu gminy Policzna wraz z delegacją społeczności szkolnej z Policzny upamiętnili 80. rocznicę mordu na mieszkańcach tej miejscowości. Była msza święta, biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz symboliczna minuta ciszy.

Pamięć o bohaterach wciąż żywa

Mieszkańcy gminy Policzna pamiętają o tych, którzy oddali swoje życie za wolność współczesnych. – W tym roku obchodzimy okrągłą, osiemdziesiątą rocznicę mordu na mieszkańcach Policzny, dokonanego 12 czerwca 1943 roku przez niemieckich zbrodniarzy. To bardzo ważna data, którą powinniśmy znać i pamiętać o niej. Jak co roku, wspólnie z przedstawicielami lokalnej społeczności złożony zostanie hołd tym, którzy stracili swoje życie w imię wolności Polski. Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o ich poświęceniu – mówił przed wydarzeniem Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Ku chwale poległym

Obchody rocznicowe miały miejsce 11 czerwca i rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w Kościele Św. Stefana w Policznie. Po niej delegacja samorządu gminy Policzna, w skład której weszli: przewodniczący Rady Gminy Paweł Jędra, sekretarz gminy Robert Strzelecki oraz skarbnik gminy Anna Pawelec, a także przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych w Policznie udali się pod Pomnik Pamięci Narodowej. Tu zebrani uczcili pomordowanych minutą ciszy. Następnie złożyli biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze symbolizujące pamięć o bohaterach.