W gminie Policzna podziękowano za plony – za nami dożynki parafialne 2023

27 sierpnia w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Stefana w Policznie odbyły się dożynki parafialne. Nie zabrakło tradycyjnie wyplatanych wieńców, chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż, a także podziękowań dla rolników za trud i oddanie, jakie wkładają w swoją pracę.

Msza okraszona tradycją ludową

Mszę dziękczynną wieńczącą tegoroczne żniwa odprawił proboszcz parafii ks. Jan Krupa, a uroczystość obfitowała w piękne tradycje ludowe. Jak co roku nabożeństwo rozpoczęło się wprowadzeniem do świątyni barwnego korowodu. Na jego czele szedł włodarz gminy Policzna Tomasz Adamiec, który wraz z sołtysem wsi Policzna Katarzyną Wargacką niósł chleb i tegoroczne zbiory. Za nimi kroczyły cztery delegacje wieńcowe: Koła Gospodyń Wiejskich Łączymy Pokolenia z Policzny oraz sołectw: Jadwinów, Patków i Wilczowola. Pięknie uwite kompozycje z tegorocznych zbóż, kwiatów i owoców zachwycały swoim wyglądem i dodawały wydarzeniu należytej podniosłości. O oprawę muzyczną mszy tradycyjnie zadbał Zespół „Sobótka” z Czarnolasu. Zebrani wspólną modlitwą dziękowali za tegoroczne zbiory i prosili o urodzaj w kolejnym roku.

Podziękowania i życzenia dla rolników

Na zakończenie uroczystości głos zabrał wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec, który zwrócił się do rolników. – Z okazji tegorocznych dożynek, chciałbym skierować do Was najserdeczniejsze słowa podziękowania i wyrazy uznania za waszą ciężką pracę, oddanie dla ziemi i ogromny wkład w społeczność wiejską. Wasze wysiłki, poświęcenie i codzienna praca na polach przyczyniają się do zapewnienia nam zdrowej żywności i stanowią fundament dla naszej gminy. To dzięki Wam mamy szansę cieszyć się smakiem lokalnych produktów i czerpać korzyści ze zrównoważonego rolnictwa. A rolnictwo to o wiele więcej niż tylko praca – to prawdziwa misja, która wpływa na gminę, lokalną społeczność i jej dziedzictwo. Dzięki Wam nasze stoły zawsze są zapełnione pysznymi potrawami, a wiejska przestrzeń kwitnie dzięki staranności, jaką wkładacie w otoczenie. W imieniu całego samorządu gminy Policzna, przewodniczącego Rady Gminy i wszystkich radnych dziękuję wam za cierpliwość wobec natury i odwagę w pokonywaniu trudności. Wasza praca jest niewątpliwie fundamentem naszej wspólnoty i źródłem dumy dla nas wszystkich. Niech dożynki będą czasem, w którym odczujecie naszą wdzięczność i szacunek, a przyszłe dni przyniosą obfitość i sukcesy w waszej pracy – powiedział wójt Tomasz Adamiec. Podziękował także proboszczowi za odprawienie uroczystej mszy świętej, delegacjom za pięknie uwite wieńce, a Zespołowi Sobótka za niepowtarzalną oprawę muzyczną nabożeństwa.

Warto dodać, że w niedzielę 3 sierpnia w Zwoleniu odbędą się dożynki powiatowe, podczas których zaprezentowany zostanie wieniec przygotowany przez KGW Łączymy Pokolenia z Policzny.