13 stycznia w hali sportowo-widowiskowej szkoły podstawowej w Tczowie odbył się wyjątkowy, jubileuszowy X Festiwal Produktów Regionalnych „Świąteczne obyczaje”. To znaczące wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój ze Zwolenia, przyciągnęło tłumy miłośników lokalnych tradycji i smaków, oferując niepowtarzalną okazję do odkrycia kulinarnego bogactwa i kultury stołu regionu. KGW „Łączymy Pokolenia” zdobyło zaszczytne drugie miejsce w konkursie na najpiękniejsze stoisko.

Uroczyste otwarcie wydarzenia

Imprezę uroczyście otworzyła prezes Stowarzyszenia Iwona Sałek, wraz z gospodarzem gminy Tczów Arkadiuszem Baranem, a w imieniu wicemarszałka Rafała Rajkowskiego, głos zabrał wójt gminy Policzna, Tomasz Adamiec. – W imieniu wicemarszałka Rafała Rajkowskiego oraz swoim dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Pan wicemarszałek bardzo ubolewa, że nie może spędzić z państwem tego wieczoru, ale obiecałem mu, że opowiem jak smakują przysmaki z każdego stołu. Wspólnie z wicemarszałkiem gratulujemy organizatorom kontynuacji tego festiwalu i zapewniamy, że zawsze będziemy go wspierać. Chylimy również czoła przed wszystkimi paniami i panami z kół gospodyń wiejskich, za ich kunszt kulinarny, umiejętności i czas, jaki poświęcili, aby przygotować pyszne dania – powiedział wójt Tomasz Adamiec. Następnie w imieniu swoim oraz wicemarszałka złożył zebranym życzenia noworoczne.   

Stoisko miłe dla oczu

Festiwal stał się areną dla prezentacji lokalnych kół gospodyń wiejskich, które wypełniły hale barwnymi stoiskami, prezentując zarówno tradycyjne potrawy wigilijne, jak i karnawałowe przysmaki. Szczególną uwagę zwróciło Koło Gospodyń Wiejskich „Łączymy Pokolenia” z gminy Policzna. Ich stoisko, ozdobione naturalnymi gałązkami choinki i świątecznymi akcentami, prezentowało bogactwo tradycyjnych dań, takich jak kluski z makiem, pierogi z grzybami, makowiec oraz szczodroki. Kulminacją oferty było wyjątkowe danie konkursowe – szczupak w galarecie.

W konkursie „Stoisko miłe dla oczu”, jury doceniło staranność i estetykę prezentacji KGW „Łączymy Pokolenia”, przyznając im zaszczytne drugie miejsce. To wyróżnienie nabiera szczególnego znaczenia, biorąc pod uwagę wysoki poziom i piękno wszystkich zaprezentowanych stoisk. – Serdecznie gratuluję członkom KGW „Łączymy Pokolenia”. Prezentując swoją pasję i umiejętności kulinarne, nie tylko zdobyło uznanie w konkursie, ale również stało się inspiracją dla innych, pokazując, jak ważne jest przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie. Ich sukces na X Festiwalu Produktów Regionalnych „Świąteczne obyczaje” w Tczowie stanowi doskonały przykład zaangażowania i miłości do lokalnej kultury, która jest sercem każdej społeczności. Dziękuję członkom KGW „Łączymy Pokolenia” za to, że tak pięknie reprezentują naszą gminę poza jej granicami, ale też zawsze chętnie włączają się w lokalne wydarzenia, które uświetniają swoją obecnością – powiedział wójt Tomasz Adamiec.

Festiwal stał się nie tylko świętem kulinarnym, ale również okazją do kultywowania ludowych tradycji, zwyczajów i wierzeń. Sukces KGW „Łączymy Pokolenia” podkreśla wagę zachowania lokalnego dziedzictwa i przekazywania go kolejnym pokoleniom, co jest kluczowym elementem misji tego festiwalu. To wydarzenie, pełne smaków, barw i tradycji, na długo pozostanie w pamięci uczestników i gości, będąc dowodem na to, że lokalne dziedzictwo kulturowe i kulinarnie wciąż jest żywe i doceniane.