Jak się okazuje, aby obejrzeć mniejsze i większe dzieła sztuki wcale nie trzeba iść do galerii, czy do muzeum. W gminie Policzna wystarczy wyjść na ulicę, aby cieszyć oko pięknym malarstwem. Już cztery przystanki autobusowe z tego terenu zyskały oryginalne i zdecydowanie ładniejsze oblicze. Widnieją na nich ilustracje, które zdecydowanie nadają im kolorytu i charakteru.

Wiaty przystankowe wcale nie muszą być szare i nudne. Wiedzą już o tym mieszkańcy gminy Policzna. To właśnie tu przystanki zyskują zupełnie inne oblicze. Realizowany jest tu nietypowy artystyczny projekt, który jest wynikiem porozumienia wójta gminy Policzna Tomasza Adamca z miejscowym artystą. – Nie planowałem zmiany naszych przystanków autobusowych w małe dzieła sztuki. Ta inicjatywa zrodziła się spontanicznie. Przejeżdżając przez gminę na jednej z murowanych wiat autobusowych zauważyłem bardzo ładny malunek. Postanowiłem odnaleźć autora i zaproponować kontynuację tworzenia ilustracji – mówi wójt Tomasz Adamiec.

Jak się okazało, autorem pracy był miejscowy artysta amator, który we własnym zakresie namalował pierwszy z „obrazów”. W porozumieniu z włodarzem gminy kontynuował swoje dzieło. Pomalowane zostały już cztery przystanki w miejscowościach: Dąbrowa Las, Stanisławów, Gródek i Zawada Stara. – Ponieważ i tak ponosimy koszty malowania wiat autobusowych, pomyślałem, że dlaczego nie zakupić niezbędnych farb do tworzenia ilustracji, użyczyć je artyście, a także, mówiąc w przenośni „płótno”, czyli ściany przystanków. Po pierwszym wykonanym dziele byłem przekonany, że zrobi on z nich świetny użytek i stworzy piękne obrazy. Są one zdecydowanie przyjemniejsze dla oka, niż zwykła biała ściana – podkreśla wójt.

Każdy z przystanków przedstawia inny obraz lub łączy kilka na jednym obiekcie. Wiaty wyglądają teraz zupełnie inaczej. Są piękne, kolorowe i przyciągają uwagę zarówno mieszkańców gminy, jak i przejezdnych osób. – Podróżni zatrzymują się przy naszych przystankach, oglądają je i robią sobie z nimi zdjęcia. Jest to bardzo miłe i stanowi ciekawą promocję naszej gminy. Wiaty autobusowe cieszą teraz oko, a to jest dla nas najważniejsze. Nadaje to naszemu otoczeniu wspaniałego kolorytu. Liczę na to, że za jakiś czas kolejne przystanki zyskają nowe, piękniejsze oblicze – podsumowuje wójt.