14 października w kościele pw. Św. Stefana w Policznie, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Dni Papieskich z udziałem władz samorządowych Powiatu i gminy oraz pocztów sztandarowych.

Z okazji 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Dni Papieskich oraz Powstania Batalionów Chłopskich, młodzież szkolna ZPO Policzna uświetniła ten dzień występem / montażem słowno-muzycznym o tematyce patriotycznej.

       Po mszy św. poczty sztandarowe wraz z uczestnikami Mszy Św. przeszły pod pomnik Batalionów Chłopskich w Policznie. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz Wójt Gminy – Tomasz Adamiec:

Szanowni mieszkańcy Gminy Policzna, Drodzy przybyli goście, przedstawiciele młodzieży szkolnej.

Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w cykl różnych działań w naszej Gminie związanych z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Świętowanie tej rocznicy to zatrzymanie się na chwilę, przypomnienie sobie minionych przeżyć, ale również spojrzenie w teraźniejszość i w przyszłość, bo tak jak przypominał nam Jan Paweł II- „Wolność jest nie tylko dana , ale również zadana”.

W 1918 roku wysiłkiem wielu wybitnych Polaków, znanych z kart historii, a także jeszcze większej liczby bezimiennych bohaterów, którzy walczyli na różnych frontach o niepodległość, a później kształtowali nowe państwo, udało się odbudować Niepodległą Rzeczpospolitą.

Każde pokolenie jest wezwane do przyswojenia sobie zmagań i osiągnięć przeszłości oraz do uczczenia pamięci pokoleń. Stąd nasza dzisiejsza uroczystość, w której chcemy uczcić pamięć bohaterów 1918 roku oraz tych, którzy w ciągu ostatniego 100-lecia bronili odzyskanej po I wojnie światowej Niepodległości. Dlatego gromadzimy się przy tym pomniku, który utrwala pamięć o żołnierzach Batalionów Chłopskich, którzy obok innych formacji zbrojnych walczyli o zachowanie niepodległości Polski w czasie II wojny światowej, a symbolicznie oddajemy hołd wszystkim bohaterom 100 lat Niepodległości. Cześć ich pamięci.”

Na koniec uroczystości na pomniku zostały złożone kwiaty i znicze.