Miejscowość Patków w gminie Policzna wzbogaciła się o nową, innowacyjną przestrzeń służącą aktywności i integracji lokalnej społeczności. Dzięki dużej dotacji w wysokości blisko 130 tysięcy złotych z budżetu województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych 2023”, powstała świetlica kontenerowa.

Duże dofinansowanie

Kwota dofinansowania stanowiła aż 80% całkowitej wartości inwestycji, co znacząco przyspieszyło realizację projektu. Po wstępnych pracach związanych z przygotowaniem i wypoziomowaniem terenu, mieszkańcy Patkowa mogą teraz korzystać z nowoczesnej świetlicy wiejskiej, wykonanej w oparciu o technologię kontenerową. Kontenery, choć często kojarzone jedynie z przechowywaniem lub transportem, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stają się coraz bardziej popularne w branży budowlanej. W przypadku świetlicy w Patkowie, kontener nie tyko idealnie wpasowuje się w krajobraz, ale także oferuje wszystkie udogodnienia niezbędne dla komfortowego spędzania czasu. – Dla mnie jako wójta, ale przede wszystkim dla nas, mieszkańców, budowa świetlicy kontenerowej w Patkowie to ważne przedsięwzięcie. W gminie Policzna od lat stawiamy na rozwój, ale nie tylko pod względem infrastrukturalnym. Dla nas kluczowe jest tworzenie miejsc, które sprzyjają integracji społecznej, są przestrzenią do rozmów spotkań, ale też edukacji i kultury. Świetlica w Patkowie to inwestycja w przyszłość, inwestycja w relacje międzyludzkie. Jestem przekonany, że realizacja tego zadania przyniesie wiele korzyści tej małej społeczności – mówi Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Funkcjonalny obiekt dla integracji społecznej

Jednym z najważniejszych atutów nowo powstałego projektu jest jego funkcjonalność. Świetlica została wyposażona w nowoczesną łazienkę, co dodatkowo podnosi standard i komfort użytkowania. Ale to nie tylko infrastruktura stanowi o sile tego projektu. Misją świetlicy jest stworzenie warunków do integracji mieszkańców, pobudzenie ich aktywności, a także stworzenie platformy współpracy. Lokal ma służyć nie tylko jako miejsce spotkań, ale również jako centrum rozwoju formalnych grup lokalnych. Inwestycja wpisuje się w szersze działania na rzecz zaspokojenia potrzeb społecznych mieszkańców Patkowa oraz zagospodarowania wolnej przestrzeni publicznej na terenie wsi. Wspólne spędzanie czasu, organizowanie wydarzeń, czy prowadzenie warsztatów, możliwości są niemal nieograniczone. – Świetlica w Patkowie to nie jest tylko budynek, to przede wszystkim idea. Idea wspólnoty, która w dzisiejszych czasach pełnych pośpiechu i izolacji, jest tak potrzebna. Dzięki wsparciu z województwa mazowieckiego zrealizowany został projekt, który ma szansę stać się sercem miejscowej społeczności. To miejsce, gdzie dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy będą mogli spędzać wspólnie czas, wymieniać się doświadczeniami, uczyć i rozwijać – podkreśla Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

  Otwarcie świetlicy kontenerowej w Patkowie to doskonały przykład, jak odpowiednie wykorzystanie środków finansowych oraz nowoczesne technologie mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w małych miejscowościach. Mieszkańcy Patkowa z pewnością docenią i wykorzystają ten obiekt do kreowania wspólnoty oraz inicjowania nowych, lokalnych projektów.