Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie otrzymała zaawansowaną kamerę termowizyjną, stanowiącą znaczący postęp w zakresie wyposażenia technicznego. Zakup kamery był możliwy dzięki funduszom z województwa mazowieckiego w ramach programu „OSP-2023”, skupiającego się na wsparciu i modernizacji jednostek OSP. W przekazaniu sprzętu strażakom uczestniczył wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Dla wsparcia pracy strażaków

17 listopada w jednostce OSP Policzna uroczyście przekazano na ręce strażaków nowoczesny sprzęt – kamerę termowizyjną. To urządzenie, które pozwala na widzenie przez dym oraz identyfikację źródeł ciepła, co jest kluczowe podczas akcji gaśniczych, szczególnie w trudno dostępnych lub zaciemnionych miejscach. Jej zastosowanie znacząco podnosi bezpieczeństwo zarówno strażaków, jak i osób poszkodowanych w pożarach, umożliwiając szybsze lokalizowanie ofiar oraz źródeł ognia. – Jest to bardzo potrzebny sprzęt dla ratowania zdrowia i życia mieszkańców. Jestem przekonany, że kamera termowizyjna znacząco podniesie efektywność naszych odważnych strażaków ochotników podczas interwencji. W imieniu własnym oraz mieszkańców dziękuję Zarządowi Województwa i wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu za wspieranie naszych działań w kierunku zaspokajania lokalnych potrzeb. Zakup nowoczesnej kamery termowizyjnej dla tutejszej jednostki OSP jest znaczącym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i skuteczności działań ratowniczych – powiedział Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Dofinansowanie z budżetu samorządu województwa mazowieckiego

Finansowanie na zakup kamery pochodziło z województwa mazowieckiego, które aktywnie wspiera lokalne samorządy gminne w ramach zadań „OSP-2023”. – Warto podkreślić znaczenie jednostki OSP w Policznie dla bezpieczeństwa mieszkańców gminy Policzna i powiatu zwoleńskiego. Działa ona w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego, czyli są tam najlepsi z najlepszych. W każdej chwili mogą zostać wezwani do akcji. Jednostka musi być w pełnej gotowości cały czas – zaznaczał wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Naczelnik OSP w Policznie Krzysztof Strzelecki wyraził swoją wdzięczność za wsparcie. – Dzięki kamerze termowizyjnej nasza zdolność do szybkiego reagowania na pożary i inne sytuacje awaryjne znacznie wzrośnie. To nie tylko ulepszenie naszego wyposażenia, ale przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa mieszkańców – podkreślił.

Jest też nowa posadzka w garażu

Warto przypomnieć, że wsparcie finansowe zakupu kamery termowizyjnej, to nie jedyne dofinansowanie dla jednostki OSP w Policznie, jakie w tym roku popłynęło do niej z budżetu województwa mazowieckiego. Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie może pochwalić się nową, bezpieczną posadzką w swoim garażu. Modernizację udało się przeprowadzić dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych”. Łączna suma dofinansowania wyniosła 40 tysięcy złotych.