Już teraz na placu budowy obok Urzędu Gminy w Policznie widać pierwsze efekty prac nad nowoczesnym Centrum Integracji Społecznej. Wyłaniający się powoli z ziemi budynek, to efekt pozyskanych przez tutejszy samorząd ogromnych środków zewnętrznych na utworzenie miejsca, mającego skupiać różne pokolenia mieszkańców. Będzie tu sala widowiskowo-prelekcyjna, pub z kręgielnią, przestrzeń dla seniorów, biblioteka i czytelnia oraz pomieszczenia dla pogotowia ratunkowego. Prace budowlane idą pełną parą. 

Od marzenia po realizację

Pomysł budowy centrum zrodził się dwa lata temu, jako miejsce służące wszystkim pokoleniom. – Budowa to realizacja marzenia i odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Jako wójt od początku kadencji słuchałem głosów młodzieży, dorosłych i seniorów, którzy wskazywali na brak miejsca spotkań, integracji i aktywnego spędzania czasu. Dlatego z wielką radością patrzę, jak z dnia na dzień centrum nabiera kształtów. Mimo krótkiego czasu od rozpoczęcia budowy, pierwsze efekty są już widoczne. Czekamy z niecierpliwością, kiedy będziemy mogli otworzyć drzwi centrum dla wszystkich mieszkańców gminy. Wierzę, że dzięki tej inwestycji Policzna stanie się jeszcze bardziej zintegrowaną i aktywną społecznością, bo jest to inwestycja w ludzi, w naszą lokalną społeczność – podkreśla Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Ogromne wsparcie finansowe

Wykonawcą zadania jest firma Wojtpol T. Wojtysiak, Z. Krześniak sp. jawna z Kozienic. Koszt inwestycji to 12 mln 699 tys. 750 zł. Warto podkreślić, że znacząca część tej kwoty zostanie pokryta z dofinansowań zewnętrznych. Dzięki wsparciu w ramach „Instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego” oraz Rządowego Funduszu Polski Ład, na konto gminy Policzna trafi łącznie 12,5 mln zł. Oznacza to, że tutejszy samorząd na realizację tej inwestycji wyda ze swojego budżetu jedynie niewielką kwotę. – Centrum będzie łączyło pokolenia, promowało aktywność mieszkańców i stanie się sercem gminy Policzna. Gratuluję wójtowi tak wspaniałej inwestycji. Cieszymy się, że jako samorząd województwa mazowieckiego możemy ją wspierać, aby została zrealizowana na jak najwyższym poziomie – podkreśla Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, który wraz z wójtem Tomaszem Adamcem wizytował plac budowy.

Powstanie piękna i funkcjonalna przestrzeń

Głównym celem budowy Centrum jest integracja społeczności lokalnej. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni, która będzie dostosowana do potrzeb mieszkańców w każdym wieku. Dziedziniec z zadaszeniem, siedziska i drzewa będą stanowić oazę spokoju dla tych, którzy pragną odpocząć. To też idealne miejsce dla organizacji wydarzeń plenerowych – od festynów, przez kiermasze, po koncerty, Wewnętrzne pomieszczenia budynku również będą oferowały szeroki wachlarz możliwości. Od pubu z kręglami, bilardem i rzutkami, po strefę kibica oraz specjalne miejsce dla seniorów z „kuchnią społeczną”. Wielofunkcyjna sala będzie służyć jako świetlica gminna, gdzie dzieci będą mogły spędzać czas na grach planszowych, meczach tenisa stołowego, czy korzystaniu z komputerów. W budynku znajdą się też pomieszczenia dla pogotowia ratunkowego.

Termin zakończenia budowy to październik 2024 roku, co oznacza, że już niedługo  mieszkańcy gminy Policzna będą mogli korzystać z nowoczesnego Centrum Integracji. Poprzez tego typu inwestycje Policzna stawia na rozwój i budowanie silnej, zintegrowanej społeczności lokalnej.