Przez dwa tygodnie: od 18 lipca do 1 sierpnia 2021 r. mieliśmy możliwość bliższego zaznajomienia się ze sztuką, w głównej mierze na terenie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a także w sąsiednich miejscowościach.
Czarnoleski Festiwal Sztuk organizowany jest przez Fundację Rzeka EN, a współorganizatorem tego wydarzenia jest Gmina Policzna.
Na program festiwalu składały się: koncerty kameralne, w tym koncerty muzyki dawnej, koncert ludowy, wieczory poezji, spotkania autorskie w ramach kawiarenki literackiej, koncerty jazzowe, wystawa fotografii.
Ideą festiwalu jest synteza sztuk dlatego równolegle z koncertami festiwalowymi odbywały się warsztaty pianistyczne dla uczniów szkół i akademii muzycznych. Program został tak ułożony, aby łączyć młode pokolenie artystów z dojrzalszymi i bardziej doświadczonymi mistrzami sztuk, tradycję z nowymi prądami artystycznymi.
Inauguracja festiwalu miała miejsce 18 lipca 2021 r. W Kordegardzie Muzeum Jana Kochanowskiego dokonano otwarcia wystawy prac fotograficznych artystki Barbary Polakowskiej, następnie odbył się premierowy występ Czarnoleskiej Orkiestry Festiwalowej w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Rozbudowując formułę festiwalu, od tegorocznej edycji uruchomiono Kawiarenki literackie, których relację można było śledzić również w mediach społecznościowych. Bogata oferta festiwalu przyciągała rzeszę odbiorców oraz zapewniła wiernych fanów, którzy pojawiali się na każdym koncercie.
Recital gitarowy Tomasza Radziszewskiego, Wieczór poezji i muzyki japońskiej przedstawiony przez Jakuba Karpoluk (recital poezji), Katarzynę Karpowicz(koto) oraz Kayo Nishimizu(fotepian), Koncert Muzyki Dawnej Marii Wilgos(lutnia) oraz Klaudyny Żołnierek(lutnia), koncert kameralny Barbary Żołnierczyk (skrzypce) i Natalii Wolanin (fortepian), Recital fortepianowy Edwarda Wolanina czy wieczór jazowy Pawlik&Pawlik to jedne z wielu atrakcji jakie dostarczył Czarnoleski Festiwal Sztuk.
Na szczególne uznanie zasługuje Koncert Polskiej Opery Królewskiej w Kościele pw. Św. Stefana w Policznie, który przyciągnął największą liczbę widzów – świątynia mimo swych imponujących rozmiarów, była wypełniona po brzegi. Podczas wykonania Requiem KV 626 W.A. Mozarta zauważalna była również dbałością o najwyższy poziom wykonawczy Polskiej Opery Królewskiej, która zatrudnia stały zespół wysokiej klasy artystów.
Jeden dzień festiwalu poświęcony był muzyce ludowej, a przygotowaniem tego dnia zajmowała się Pani Joanna Tęcza. Na scenie mogliśmy zobaczyć lokalne zespoły m.in.: Zespół Sobótka z Czarnolasu, Zespół ludowy z Mierziączki, Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” ze Zwolenia, Koło Gospodyń Wiejskich Rudki.
Finałowe koncerty uczestników Warsztatów Pianistycznych odbywały się
w Kościele pw. Świętej Trójcy w Gródku.