Za nami siedemnasta gala plebiscytu „Liderzy Regionu” organizowana przez magazyn „Echo Dnia”. Uroczystość miała miejsce 22 września w sali koncertowej radomskiego Zespołu Szkół Muzycznych. W trakcie ceremonii uhonorowano te samorządy, firmy i organizacje, które szczególnie wyróżniają się na tle innych w swoich działaniach. Gmina Policzna otrzymała tytuł „Lidera Regionu”, jako przyjazna środowisku i stawiająca na zieloną energię. Statuetkę i wyróżnienie odebrał wójt Tomasz Adamiec.

Piękna statuetka dla przyjaznej środowisku gminy

Uroczysta gala zgromadziła ludzi biznesu, przedstawicieli jednostek terytorialnych oraz organizacji i instytucji. Prestiżowe nagrody „Lidera Regionu” trafiły między innymi do czternastu samorządów gminnych i powiatowych. Wśród najlepszych z najlepszych znalazła się również gmina Policzna, która otrzymała nagrodę w kategorii „Gmina przyjazna środowisku – zielona energia”. Statuetkę osobiście odebrał wójt Tomasz Adamiec. – Miniony rok to czas intensywnej i efektywnej pracy prowadzącej do dalszego rozwoju gminy Policzna. Nasze działania nakierowane są przede wszystkim na ciągłe podnoszenie poziomu życia mieszkańców poprzez poprawę warunków związanych z zamieszkaniem, wypoczynkiem, rekreacją, infrastrukturą oraz podnoszeniem jej atrakcyjności, jako miejsca do inwestowania, ale też dbaniem o środowisko naturalne. I właśnie w zakresie ekologii i energii odnawialnej postawiliśmy bardzo znaczący krok. Sukces gminy Policzna w konkursie „Gmina przyjazna środowisku – zielona energia” to wynik wspólnych wysiłków, zaangażowania i determinacji wszystkich mieszkańców, władz samorządowych oraz pracowników gminy. To dowód na to, że troska o środowisko może i powinna być priorytetem dla każdej społeczności. Dzięki podejmowanym innowacyjnym działaniom możemy cieszyć się czystym i nieskażonym otoczeniem dla obecnych i przyszłych pokoleń – podkreśla wójt Tomasz Adamiec.

Policzna stawia na czystą energię, ale nie tylko

Przypomnijmy, jednym z najważniejszych osiągnięć gminy Policzna w minionym roku jest montaż modułów fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu jednostki generują własną, czystą energię elektryczną, ograniczając jednocześnie emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i zależność od tradycyjnych źródeł energii. Kolejnym kamieniem milowym w ekologicznej transformacji gminy jest sukcesywna rozbudowa kanalizacji sanitarnej. Projekt ten ma na celu poprawę warunków infrastruktury sanitarnej, jak i ochronę zasobów wodnych. Dzięki rozbudowie sieci kanalizacyjnej w gminie znacząco zmniejszyło się ryzyko zanieczyszczenia środowiska. W ramach działań na rzecz efektywności energetycznej samorząd gminy Policzna stawia również na sukcesywną wymianę tradycyjnych lamp na energooszczędne źródła światła LED. Ta inicjatywa przyczynia się do obniżenia zużycia energii elektrycznej, redukcji emisji CO2 i oszczędności budżetowych.

Działania samorządu gminy Policzna są doskonałym przykładem na to, jak małe kroki mogą prowadzić do dużych oszczędności energetycznych i korzyści dla środowiska.