Centrum Integracji Społecznej w Policznie rośnie w oczach – budowa na zaawansowanym etapie

W Policznie trwają intensywne prace budowlane przy pierwszym w regionie Centrum Integracji Społecznej. Realizacja projektu, którego koszt wynosi 12,7 miliona złotych, idzie pełną parą i wynosi już około 65%. Inwestycja nabiera wyraźnych kształtów, a po jej zakończeniu znajdzie się tu sala widowiskowo-prelekcyjna, pub z kręgielnią, przestrzeń dla seniorów, biblioteka i czytelnia oraz pomieszczenia dla pogotowia ratunkowego. Dzięki szerokiej ofercie edukacyjnej, kulturalnej i rekreacyjnej CIS stanie się sercem społeczności lokalnej.

Prace budowlane szybko posuwają się do przodu

Centrum powstaje w strategicznej lokalizacji – tuż obok Urzędu Gminy w Policznie. Koszt budowy wynosi 12,7 miliona złotych, przy czym większość tej kwoty pokryją dofinansowania zewnętrzne, które wyniosłą łącznie 12,5 mln zł. Z budżetu Mazowsza w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego” popłynie do gminy 4 mln zł, zaś z Rządowego Funduszu Polski Ład 8,5 mln zł.

Prace budowlane, prowadzone przez firmę „Wojtpol” T. Wojtysiak, Z. Krześniak Sp. Jawna z Kozienic, zostały wykonane już w 65%. Widać kubaturę i układ pomieszczeń wewnątrz budynku, który zyskał też zadaszenie. Zamontowano część okien i trwają dalsze prace zarówno w środku, jak i na zewnątrz obiektu. Plac budowy wizytował poseł na sejm RP Andrzej Kosztowniak, który wpierał samorząd gminy Policzna w pozyskaniu dofinansowania zewnętrznego na ten cel, a dziś nie szczędził słów uznania dla tak imponującej inwestycji. – Oglądaliśmy wspólnie postęp prac. Każdy krok bliżej do ukończenia tego projektu jest dużym powodem do radości. Z niecierpliwością oczekuję dnia, kiedy zakończymy budowę i otworzymy drzwi Centrum Integracji Społecznej dla wszystkich mieszkańców gminy Policzna. Jestem przekonany, że będzie to miejsce pełne życia, które przyczyni się do zacieśnienia więzi społecznych i stworzenia nowych możliwości dla naszej społeczności – mówi Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Centrum życia społecznego

CIS będzie centrum życia społecznego w Policznie. Znajdzie się tu m.in. pub z kręglami, bilardem, rzutkami i strefą kibica. Swoje miejsce znajdą tu także seniorzy, gdzie dostępna będzie dla nich sala spotkań z otwartą „kuchnią społeczną”, służąca też do organizacji uroczystości dla wszystkich mieszkańców. W obiekcie przewidziano również wielofunkcyjną salę widowiskowo-prelekcyjną, która na co dzień będzie pełniła funkcję świetlicy gminnej. Przestrzeń ta będzie wykorzystywana do organizacji różnego rodzaju warsztatów, zajęć ruchowych, koncertów, pokazów filmowych, czy imprez okolicznościowych. Dodatkowo w obiekcie zostanie umiejscowione pogotowie ratunkowe.

Przed budynkiem zaś powstanie częściowo zadaszony dziedziniec z siedziskami i drzewami, który będzie całodobową przestrzenią publiczną. Będzie to idealne miejsce do organizacji wydarzeń plenerowych, festynów, kiermaszów, mini koncertów, czy też indywidualnego odpoczynku.

Dodatkowe środki na wyposażenie

Warto dodać, że samorząd gminy Policzna pozyskał dodatkowe dofinansowanie w kwocie 1 mln 960 tys. zł na wyposażenie obiektu, tak aby stał się celną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Środki będą pochodziły w Rządowego Funduszu Polski Ład. Z pewnością podniesie to standard oferowanych usług. – Widzimy, jak budowa naszego Centrum Integracji Społecznej nabiera tempa, co napawa mnie ogromnym optymizmem i satysfakcją. To, że udało się nam pozyskać dodatkowe środki na wyposażenie, znacząco przyczyni się do podniesienia standardu i funkcjonalności tego obiektu. Jestem niezwykle zadowolony, że dzięki wsparciu na różnych szczeblach możemy realizować ten ambitny projekt. Z niecierpliwością oczekuję na zakończenie budowy, które zaplanowane jest na jesień tego roku. To będzie wyjątkowy moment dla nas wszystkich. Jestem przekonany, że miejsce to stanie się żywym sercem naszej społeczności, miejscem spotkań, nauki i rozrywki – podsumowuje wójt Tomasz Adamiec.