Zakończyła się termomodernizacja szkoły w Policznie i budynku w Wilczowoli – są już odnowione i energooszczędneSzkoła podstawowa w Policznie oraz budynek użyteczności publicznej w Wilczowoli przeszły kompleksową termomodernizację, zyskując nie tylko na estetyce, ale i efektywności energetycznej. Inwestycja, opiewająca na blisko 1,9 mln zł, została zrealizowana dzięki dofinansowaniu pokrywającemu niemalże całkowity koszt przedsięwzięcia – 98%. Obiekty te dziś nie tylko cieszą oko, ale są także bardziej komfortowe dla swoich użytkowników.

Kompleksowa modernizacja na wysokim poziomie

Wykonawcą inwestycji była firma Archibud Małgorzata Pluta z Radomia, która podjęła się zadania zaprojektowania, skosztorysowania oraz wykonania niezbędnych robót budowlanych. Całość prac wyceniona została na kwotę 1 mln 910 tys. 221 zł. Dzięki zaangażowaniu samorządu gminy Policzna, udało się pozyskać znaczące dofinansowanie zewnętrzne z Funduszu Polski Ład, w wysokości 1 mln 872 tys. zł, pokrywające 98% kosztów realizacji. Z budżetu gminy wydatkowano jedynie symboliczne 2%, czyli około 38 tys. zł.

Szkoła w Policznie i Warsztaty w Wilczowoli w nowej odsłonie

Prace objęły dwa kluczowe obiekty, szkołę podstawową w Policznie oraz budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wilczowoli. W ramach modernizacji, Zespół Placówek Oświatowych w Policznie został wyposażony w nowoczesną pompę ciepła, wymienione zostały okna w pomieszczeniach kuchni, przeprowadzono naprawę elewacji oraz rozebrano stare i wybudowano nowe schody do sali gimnastycznej. Cały budynek zyskał ocieplenie i piękną elewację, prezentując się imponująco po zakończeniu prac.

W Wilczowoli zaś modernizacja objęła instalację centralnego ogrzewania, w tym montaż pompy ciepła do podgrzewania wody oraz instalacji fotowoltaicznych o mocy 14 kW, a także systemu odgromowego. Zmodernizowano systemy grzewcze, w tym kocioł kondensacyjny i pompę ciepła, a także wykorzystano energię solarną. Przeprowadzono również remont dachu, termoizolację ścian zewnętrznych, naprawę orynnowania i kominiarskie prace wykończeniowe, co sprawiło, że budynek nie tylko zyskał na funkcjonalności, ale i stał się wizytówką nowoczesnej architektury.

Komfort i energooszczędność

Zmodernizowane budynki są dziś nie tylko piękniejsze, ale przede wszystkim zyskały na wydajności energetycznej. – Podstawowym celem przeprowadzonych działań było nie tylko podniesienie estetyki obiektów, ale zwiększenie ich efektywności energetycznej i ograniczenie strat ciepła. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, obydwa budynki stały się nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale i bardziej ekonomiczne w utrzymaniu. Ale przede wszystkim są przyjazne i komfortowe dla ich użytkowników, co nas najbardziej cieszy – podsumowuje Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.