Gry zespołowe, zagadki, wspólne sadzenie roślin, tworzenie ekobiżuterii, wspinaczka z gogle VR, a także pyszny poczęstunek – tak wyglądał Piknik Ekologiczny, który został zorganizowany 31 maja na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnolesie. Podczas wydarzenia jego uczestnicy otrzymali ogromną dawkę wiedzy o ochronie środowiska, która ubrana była we wspaniałą zabawę. Samorząd gminy Policzna pozyskał na ten cel 30 tysięcy złotych dofinansowania, a patronat nad imprezą objęła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Konkursy, doświadczenia i warsztaty

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą akademią zorganizowaną z Okazji Dnia Matki oraz Dnia Ojca. Uczniowie szkoły w Czarnolesie wraz z nauczycielami przygotowali piękny program artystyczny, który wzruszył oglądających go rodziców. Po nim przyszedł czas na świetną zabawę podczas Pikniku Ekologicznego. – Na organizację pikniku pozyskaliśmy sto procent dofinansowania w kwocie 30 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Chcemy, aby ten dzień był pełen wrażeń, ale też informacji o ekologii, bo Ziemia to nasz wspólny dom, powinniśmy więc umieć razem o nią zadbać. Potrzebna do tego wiedza zawarta jest tu dziś, w licznych zabawach i doświadczeniach. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia – mówi Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Piknik miał miejsce przy szkolnym boisku, gdzie stanęło 11 stanowisk znajdujących się pod sześcioma namiotami. W każdym z nich organizowano ciekawe zabawy, gry lub warsztaty, które prowadzone były przez sztab animatorów. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Do dyspozycji dzieci oddano pokój zagadek o tematyce ochrony powietrza. W innym namiocie dzieci sadziły rośliny antysmogowe i mogły je zabrać ze sobą do domu. Tworzone były także bomby nasienne, które są świetnym sposobem na zazielenienie i ukwiecenie nieużytków. Ogromną popularnością cieszyło się stanowisko z goglami VR. Uczestnicy korzystający z tej technologii brali udział w wirtualnej wspinaczce i otrzymywali ekoupominki. Dziewczynki bardzo chętnie odwiedzały stanowisko z ekobiżuterią. Powstawały tu oryginalne naszyjniki i bransoletki z resztek różnobarwnych bawełnianych tkanin. W innym namiocie testowano urządzenia odnawialnych źródeł energii. Było też koło fortuny z pytaniami z zakresu ekologii, ekoramka do zdjęć oraz puzzle, ekologiczny twister i gra planszowa XXL.

Wyścigi, slalomy i pyszne jedzenie

Dla amatorów aktywności fizycznej zorganizowano slalomy, wyścigi w śmiesznych goglach, w workach, przeciąganie liny, rzut do celu i zabawy z chustą animacyjną. Ci, którzy zgłodnieli mogli posilić się ekologicznymi ciastkami i napić stuprocentowego soku owocowego lub wody mineralnej.

Rodzice uczniów klas ze szkoły w Czarnolesie również stworzyli własne stoiska. Serwowali na nich pyszną lemoniadę i owoce. Były też grillowane kiełbaski.