13 czerwca mieszkańcy gminy Policzna wraz z przedstawicielami samorządu i społeczności szkolnej upamiętnili 81. rocznicę tragicznych wydarzeń, podczas których niemieccy zbrodniarze zamordowali mieszkańców gminy. Obchody obejmowały uroczystą mszę świętą, złożenie kwiatów oraz chwilę ciszy na cześć ofiar.

Wspomnienie bohaterów

W gminie Policzna pamięć o ofiarach mordu z 12 czerwca 1943 roku jest wciąż żywa i pielęgnowana.  – To dla nas niezwykle ważne, aby pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu jeden lat. Mord na mieszkańcach gminy Policzna to bolesna karta naszej historii, która przypomina o poświęceniu i odwadze naszych przodków. Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla tych, którzy oddali życie za wolność i przyszłość naszej społeczności – mówi Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Uroczystości rocznicowe

Obchody rocznicowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, odprawioną w Kościele Św. Stefana w Policznie. Po niej delegacja samorządowa, w tym wójt Tomasz Adamiec, sekretarz gminy Robert Strzelecki oraz skarbnik gminy Anna Pawelec, a także przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych w Policznie, udali się pod Pomnik Pamięci Narodowej. Tu zebrani uczcili ofiary symboliczną minutą ciszy. Następnie złożono biało-czerwoną wiązankę kwiatów oraz zapalono znicze, wyrażając tym samym pamięć i szacunek dla poległych.

Zachowanie lokalnej historii

Wydarzenie to jest dowodem, że pamięć o trudnych chwilach w historii gminy Policzna jest nadal żywa. Lokalne władze oraz społeczność starają się przekazywać wiedzę o dokonanym mordzie kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie zapomnieć o ofiarach, które poświęciły swoje życie za wolność współczesnych. Tegoroczne obchody rocznicowe były pełne refleksji i wdzięczności. Przypominały zebranym o bohaterstwie i poświęceniu tych, którzy zginęli w imię Polski.