11 maja w radomskiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec podpisał umowę z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego Rafałem Rajkowskim na dofinansowanie zakupu busa do przewozu uczniów. Wsparcie wyniesie 273 tysiące złotych i pokryje 70% wartości zadania. W ramach tych środków zostanie zakupiony nowoczesny pojazd, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Pilotażowy program samorządu Mazowsza staje się faktem. Właśnie podpisano umowy z beneficjentami Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia „Autobusy dla mazowieckich szkół”. – Program dofinansowania do zakupu autobusów szkolnych prowadzimy po raz pierwszy i okazuje się, że jest to pomoc bardzo potrzebna – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Wśród beneficjentów programu, którzy skorzystają ze wsparcia znalazła się też gmina Policzna. Trafi do niej aż 273 tysiące złotych. – Środki te będą dla nas bardzo znaczącym wsparciem przy zakupie nowego pojazdu, który ma służyć do przewozu uczniów. Ten, który obecnie posiadamy pochodzi z 2005 roku, ma więc już swoje lata. I pomimo, że technicznie jest zupełnie sprawny, to jednak mocno wysłużony. Dziękuję Zarządowi Województwa Mazowieckiego za przyznane dofinansowanie. Zdecydowanie odciąży ono budżet gminy przy realizacji tego zadania – podkreśla wójt Tomasz Adamiec.

Bardziej komfortowy i bezpieczniejszy pojazd

W ramach pozyskanych środków zostanie zakupiony dwudziestoosobowy bus. Pojazd ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Chcemy wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, dlatego pojazd będzie wyposażony w składane najazdy oraz miejsce z mocowaniem na wózek inwalidzki, ze wszelkimi niezbędnymi homologacjami. Nowy bus z pewnością poprawi też komfort jazdy uczniów. Warto tu podkreślić, że w nowych autach stosowane są coraz bardziej nowoczesne technologie, które zdecydowanie podnoszą bezpieczeństwo pasażerów, a to ma dla nas w tej inwestycji kluczowe znaczenie – podkreśla wójt Tomasz Adamiec.

Nowy bus będzie wykorzystywany zarówno do transportu uczniów, jak i na zawody sportowe, czy do innych pojawiających się na bieżąco celów transportowych. Zakup ma być zrealizowany jeszcze w tym roku.

                        Ekologiczne i ekonomiczne oświetlenie

Oprócz tego Gmina Policzna otrzymała dofinansowania z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw. W sołectwach: Jabłonów, Zawada Nowa, Patków i Wólka Policka zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne. Dotychczasowe lampy zostaną zastąpione nowoczesnymi energooszczędnymi oprawami led, co z pewnością przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników dróg i przyniesie wymierne korzyści finansowe.