Podczas „Festiwalu Ziemniaka”, który odbył się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu dnia 2 października br. był konkurs na „Potrawę regionalną z ziemniaków”. Zgłoszonych zostało dwanaście różnorodnych potraw charakterystycznych dla danego regionu, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Zespoły Ludowe oraz Stowarzyszenia, działające na terenie regionu radomskiego.

            Komisji Konkursowej przewodniczył Karol Okrasa kucharz i dziennikarz kulinarny, gospodarz popularnych programów telewizyjnych, takich jak: „Kuchnia z Okrasą”, „Okrasa łamie przepisy” i „Smaki czasu z Karolem Okrasą”, autor książki pt. „Gotuj z Okrasą”, wypowiadał się w gorących słowach o walorach smakowych, degustowanych przez siebie dań z ziemniaków. Chwalił również uczestniczące w konkursie panie za znajomość oraz podtrzymywanie tradycji gotowania znanych z dziada, pradziada potraw .

            Wspólnie z pozostałymi członkami jury, pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Ludowemu „Sobótka” z Czarnolasu za kapustę kartoflaną. Otrzymał on nagrodę rzeczową i został dodatkowo wyróżniony uczestnictwem w programie telewizyjnym Karola Okrasy pt. „Okrasa łamie przepisy”, którego nagranie ma nastąpić niebawem.

sw-zie-5 sw-zie-3 sw-zie-4 swieto-ziemniaka-2 swieto-ziemniaka-1