Bardzo nowoczesne miejsce spotkań, integracji i odpoczynku – w gminie Policzna powstanie jedyne w regionie Centrum Integracji Społecznej o wartości 12,7 miliona złotych. Będzie tu sala widowiskowo-prelekcyjna, pub z kręgielnią, przestrzeń dla seniorów, biblioteka i czytelnia oraz pomieszczenia dla pogotowia ratunkowego. W środę, 5 kwietnia została podpisana umowa z wykonawcą, a w wydarzeniu oprócz przedstawicieli miejscowego samorządu uczestniczyli: wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz poseł na sejm RP Andrzej Kosztowniak.

Jest wykonawca i ogromne dofinansowania

Wykonawcą, który zrealizuje zadanie będzie firma „Wojtpol” T. Wojtysiak, Z. Krześniak sp. jawna z Kozienic. Wartość prac wyceniono na kwotę 12 mln 699 tys. 750 zł, przy czym jej większą część pokryją dofinansowania zewnętrzne. Z budżetu Mazowsza w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego” popłynie do gminy Policzna 4 mln zł, zaś z Rządowego Funduszu Polski Ład 8,5 mln zł. Daje to łączne dofinansowanie rzędu 12,5 mln zł. Pozostała, bardzo niewielka kwota zostanie pokryta z budżetu gminy Policzna. Termin realizacji inwestycji to 18 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą. – Dzisiejsze wydarzenie to wyjątkowa chwila, bo tworzymy historię gminy w oparciu o nową inwestycję, która dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu przy pomocy wicemarszałka Rafała Rajkowskiego oraz posła Andrzeja Kosztowniaka może być realizowana. Pomysł budowy miejsca integracji społecznej zrodził się dwa lata temu i jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców naszej gminy w różnym wieku, młodzieży, dorosłych i seniorów, którzy przychodzili do mnie i pytali, gdzie mogą się spotykać. To właśnie z myślą o nich stworzymy nowoczesne miejsce integracji – powiedział Tomasz Adamiec Wójt gminy Policzna.

Powstanie piękny, wielofunkcyjny obiekt

CIS zlokalizowane będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Gminy w Policznie. Punktem wyjścia w projekcie jest dziedziniec z częściowym zadaszeniem, siedziskami i drzewami, który będzie całodobową przestrzenią publiczną. Powstanie tu idealne miejsce do organizacji wydarzeń plenerowych, festynów, kiermaszów, mini koncertów, czy też indywidualnego odpoczynku. W budynku znajdzie się też pub, z miejscem na kręgle, bilard i rzutki oraz możliwością zorganizowania strefy kibica. W drugiej części obiektu zaplanowano miejsce do spotkań seniorów i organizacji uroczystości dla wszystkich mieszkańców, z otwartą „kuchnią społeczną”. – Tę część zaprojektowaliśmy bezpośrednio przy świetlicy, ponieważ seniorzy często opiekują się dziećmi, wnukami. Da im to możliwość zostawiania ich w świetlicy, gdzie odbywać się będą ciekawe zajęcia, a w tym czasie sami będą mogli spędzać czas w Klubie Seniora, bibliotece lub czytelni, które także znajdą się w pobliżu – poinformował wójt Tomasz Adamiec.

W obiekcie przewidziano również wielofunkcyjną salę widowiskowo-prelekcyjną, która na co dzień będzie pełniła funkcję świetlicy gminnej. Dzieci będą mogły tu grać w gry planszowe, tenisa stołowego, korzystać z komputerów i Internetu. – Przestrzeń ta będzie wykorzystywana również do organizacji różnego rodzaju warsztatów, zajęć ruchowych, koncertów, pokazów filmowych, czy imprez okolicznościowych. Dodatkowo w obiekcie zostanie umiejscowione pogotowie ratunkowe, co podniesie bezpieczeństwo jego użytkowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu i różnorodności oferty mamy gwarancję, że budynek będzie dobrze wykorzystywany – podkreślał wójt Tomasz Adamiec.

Gratulacje i podziękowania

Wspaniałego pomysłu stworzenia miejsca dla mieszkańców gratulowali obecni podczas wydarzenia goście. – Dziś podpisywana jest ważna, historyczna umowa dotycząca tak nowoczesnego obiektu, jakim będzie Centrum Integracji Społecznej. Gratuluję wójtowi znalezienia dobrego montażu finansowego na realizację tak odważnego projektu, który przez lata będzie wyróżniał gminę Policzna. Przy udziale środków samorządu województwa mazowieckiego, rządowych i gminnych powstanie piękny i funkcjonalny obiekt – powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Do gratulacji przyłączył się także poseł Andrzej Kosztowniak. – Dziś wyjątkowa chwila dla gminy Policzna. Pan wójt przedstawił kilka lat temu ciekawy projekt, który pokazuje jego podejście do ludzi i empatię do człowieka. Będzie to obiekt służący nie tylko jednej grupie osób, a wielu środowiskom. To spowodowało, że podjęliśmy decyzję o potrzebie wsparcia realizacji tego zadania. Marzenia są od tego, aby je spełniać i gratuluję wójtowi, że to robi. Cieszę się, że potrzeby mieszkańców gminy Policzna są realizowane – podsumował poseł Andrzej Kosztowniak.

Na zakończenie wójt Tomasz Adamiec przekazał pisemne podziękowania dla wicemarszałka Rafała Rajkowskiego oraz posła Andrzeja Kosztowniaka za zaangażowanie w rozwój gminy Policzna, przychylność i zrozumienie miejscowych potrzeb oraz wsparcie w pozyskaniu tak dużych środków zewnętrznych na realizację inwestycji.