15 stycznia w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy w Gródku odbył się Koncert Noworoczny, którego wykonawcą był Chór Filharmoniczny przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej, pod dyrekcją chórmistrz Marii Wrzesińskiej. To wyjątkowe, artystyczne wydarzenie przyciągnęło liczne grono miłośników muzyki na najwyższym poziomie. Organizatorami spotkania byli: wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec wraz z dyrektorem Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie Ireneuszem Domańskim.

 

Wyjątkowe miejsce i klimat wydarzenia

            Na miejsce Noworocznego Koncertu wybrano klimatyczny kościółek w Gródku, gdzie trzydzieści pięknych głosów członków Chóru Filharmonicznego oczarowało brzmieniem zebraną publiczność. Przybyłych gości, mieszkańców gminy Policzna, jej przyjaciół oraz sympatyków Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a także artystów Chóru powitali organizatorzy wydarzenia. – Z racji na miejsce koncertu, jego pierwsza cześć zostanie poświęcona Janowi Kochanowskiemu i będzie ukłonem w stronę Czarnolasu. W drugiej części usłyszymy piękne, tradycyjne kolędy w różnych opracowaniach artystycznych. Życzę państwu przyjemnego odbioru – mówił Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

            Dyrektor czarnoleskiego Muzeum Jana Kochanowskiego Ireneusz Domański wyraził zaś nadzieję, że Koncert Noworoczny stanie się tradycją i na stałe wpisze w kalendarz wydarzeń kulturalnych gminy Policzna.

Piękne głosy chórzystów oczarowały publiczność

            Koncert rozpoczął się wykonaniem utworów, które nie są kolędami. Jako pierwsza rozbrzmiała pieśń Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas, panie”, a następnie anonimowy utwór z tej samej epoki, renesansu „Służę ja tobie”. Kolejna wykonana pieśń pod tytułem „Kolędziołka” była idealnym wstępem do drugiej części koncertu, na którą składały się tradycyjne polskie kolędy. A jak podkreślała chórmistrz Chóru Filharmonicznego Maria Wrzesińska, żaden europejski kraj nie posiada takiej spuścizny kolędowej jak Polska.

            Podniosłym akcentem koncertu było wykonanie kolędy ukraińskiej. W repertuarze Chóru gości ona już od dłuższego czasu, jednak obecnie jest dedykowana walczącym o wolność sąsiadom. W ostatniej części wydarzenia zebrani goście zostali zaproszeni do kolędowania wraz z Chórem. W murach kościoła rozbrzmiały wspólnie wyśpiewane: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Dzisiaj w Betlejem”. – Dziękujemy chórowi, który wykazał się niebywałym profesjonalizmem. Umilił nam ten wyjątkowy, okołoświąteczny czas i to w tak przepięknej scenerii kościoła w Gródku. Serdecznie dziękuję również księdzu proboszczowi za przyjęcie nas w tym kościele. Szczególne słowa podziękowania kieruję zaś do zebranej tu publiczności. Dziękuję, że tak wspaniale i bardzo licznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie, że byliście i wysłuchaliście tego wyjątkowego koncertu. Z Nowym Rokiem życzę państwu, aby wszystkie państwa zamierzenia i plany spełniały się. Bądźcie zdrowi i szczęśliwi, wszystkiego najlepszego – podsumował wójt Tomasz Adamiec.

            Na zakończenie wspólnie zaśpiewano kolędę „Bóg się rodzi”.    

Kilka słów o Chórze

            Radomski Chór Filharmoniczny powstały przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej zapoczątkował działanie w marcu 2014 roku, zaś w kwietniu miał już swój historyczny debiut koncertowy pod dyrekcją chórmistrz Marii Wrzesińskiej. Inicjatorką założenia Chóru była Monika Świostek, znakomita radomska sopranistka oraz pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Prace nad przygotowaniem koncepcji działalności artystycznej i składu osobowego, zostały powierzone Marii Wrzesińskiej. Chór w założeniu powinien składać się z trzydziestu członków wykonawców, liczy natomiast aż czterdziestu pasjonatów, którzy pragną swym zaangażowaniem partycypować w planach powstania Radomskiej Filharmonii.

 

 

Mirosława Gregorczyk